Poród to jedno z najbardziej ekscytujących, pełnych ciekawości i jednocześnie trudnych doświadczeń w życiu każdej kobiety. To moment, który zazwyczaj kończy dziewięć miesięcy oczekiwania i zapoczątkowuje najważniejszą podróż – macierzyństwo.
Przebieg porodu może być różny dla każdej kobiety i zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia matki i dziecka, plan porodu oraz ewentualne powikłania. Poród dzielimy na 4 fazy – podczas każdej z nich ważne jest wsparcie ze strony personelu medycznego oraz bliskich. Partner lub inne osoby towarzyszące mogą odgrywać kluczową rolę w dostarczaniu emocjonalnego wsparcia i pomocy podczas porodu.
FAZY PORODU
I okres porodu – czas skracania i rozwierania się szyjki macicy
Poród jest procesem, podczas którego szyjka macicy skraca się i rozwiera. Na początku porodu szyjka macicy jest zazwyczaj zamknięta, długa i twarda. Skurcze porodowe oddziałują na nią – szyjka macicy staje się bardziej miękka, dzięki czemu stopniowo się rozluźnia i rozwiera. rozwarcie.
Ten okres trwa od kilku do kilkunastu godzin i można podzielić go na dwie fazy:
- Utajona, czyli wolnego rozwierania, najczęściej jest niezauważana przez kobietę rodzącą, gdyż skurcze są nieregularne i krótkie; występuje na początku porodu aż do uzyskania rozwarcia 3-4cm.
- Aktywna, czyli szybkiego rozwierania, rozpoczyna się, gdy rozwarcie osiąga około 4 cm i trwa do 10 cm. W tej fazie czynność skurczowa mięśnia macicy nabiera tempa, skurcze stają się bardziej regularne i intensywne, co prowadzi do szybkiego postępu porodu.
II okres porodu – faza parcia
Magiczne 10 cm zostało osiągnięte i mamy zupełne rozwarcie, co oznacza, że główka maluszka jest na prowadzeniu i szyjka macicy została pokonana. Jest to czas, w którym towarzyszy ogromna ochota wydawania różnych dźwięków, krzyków, wydechów, stękania, buczenia czy parcia, których kobieta nie umie powstrzymać.
Drugi okres porodu jest zdecydowanie krótszy niż pierwszy 🙂 Może trwać 10 minut, jak również godzinę czy dwie, w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego, nawet do trzech godzin.
II okres porodu również ma swoje dodatkowe fazy porodu, które pozwalają maluszkowi zaadaptować się w kanale rodnym, a także przygotować tkankę krocza, wyróżniamy:
- fazę spoczynku, podczas której pacjentka odczuwa pozorne osłabienie skurczów i senność. Bez obaw – nie prześpicie porodu!
- fazę aktywną, czyli silną potrzebę parcia i pobudzenia. Następuje ona po ok. 30 minutach w porodzie fizjologicznym, czyli opartym na własnej czynności skurczowej, bez żadnej ingerencji medycznej.
- fazę wyłaniania główki i narodzin maluszka. Po urodzenia dziecka położna czeka, aż pępowina przestanie tętnić i wtedy następuje przecięcie pępowiny przez tatę lub mamę.
III okres porodu – okres łożyskowy
Z reguły towarzyszą mu łagodniejsze skurcze i obfitsze krwawienie, dochodzi do utraty kilku ml krwi. Ten okres porodu trwa jeszcze krócej niż poprzednie, z reguły od 5 minut do godziny podczas porodu naturalnego. Po urodzeniu łożyska, położna i lekarz sprawdzają czy nastąpiło prawidłowe i kompletne oddzielenie łożyska.
W tym okresie porodu, w celu szybszego oddzielenia i urodzenia łożyska, personel może podać 5 j.m. oksytocyny dożylnie.
IV okres porodu – faza połogu
Obejmuje czas zarówno po porodzie, jak i pierwsze tygodnie po nim (do 8 tygodni). W tym okresie kobieta może odczuwać skurcze, zwanymi poporodowymi, które pomagają macicy wrócić do jej pierwotnego rozmiaru.
Do dwóch godzin po porodzie (chyba że personel medyczny zdecyduje inaczej) maluszek cały czas znajduje się na powłokach brzusznych swojej mamy, czyli mowa o kontakcie skóra do skóry (skin-to-skin). Noworodek przystawiony jest do piersi, co skutkuje wyrzutem oksytocyny powodując skurcze macicy i w efekcie krwawienie z dróg rodnych. Następnie położna lub lekarz oceniają obrażenia krocza i je zaopatrują. Przez cały ten okres położna kontroluje stan ogólny pacjentki, wykonuje podstawowy pomiar ciśnienia tętniczego krwi, tętna, temperatury ciała. Kontroluje również stan położniczy, czyli obkurczanie się mięśnia macicy, krwawienie dróg rodnych, a w przypadku szycia krocza czy nie pojawia się np. obrzęk.
Po 2-godzinnej obserwacji położnica wraz z noworodkiem zostają przekazani na oddział położniczy.
W tym okresie kobieta zaczyna doświadczać pierwszych chwil z nowonarodzonym dzieckiem, uczy się karmienia piersią lub butelką oraz dostosowuje się do nowej roli rodzica.
Jak przygotować się do porodu?
Przygotowanie do porodu to kluczowy element każdej ciąży. Obejmuje regularne wizyty kontrolne u lekarza, zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednie przygotowanie psychiczne. Warto również uczestniczyć w kursach przygotowujących do porodu, które pomogą przyszłym rodzicom zrozumieć proces porodu, nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem oraz poznać różne metody łagodzenia bólu.
W naszym szpitalu możesz skorzystać z bezpłatnej Szkoły Rodzenia
Poród to niewątpliwie jedno z najbardziej niezapomnianych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Zrozumienie fazy porodu, jak również odpowiednie przygotowanie fizyczne i psychiczne, może pomóc przyszłym rodzicom przejść przez ten wyjątkowy moment z większą pewnością siebie i spokojem. Warto pamiętać, że każdy poród jest wyjątkowy i nieprzewidywalny, dlatego ważne jest, aby pozostać elastycznym i otwartym na zmiany planów w trakcie procesu narodzin dziecka.